Haber

Rezerv alanlarına yeni düzenleme: Bina sahibi olmama şartı kaldırıldı

Meclis’e sunulan kentsel dönüşüm kanun teklifiyle kentsel dönüşüm süreçleri kısaltılacakken, kent merkezlerinde bina bulunan alanlar da ‘rezerv alan’ ilan edilebilecek.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, önümüzdeki hafta komitede görüşülecek teklifin yasalaşması halinde süreç şöyle işleyecek:

“Öneriyle mahkemelerin meselesi olan rezerv yapı alanı tartışmalarına son veriliyor. Mevcut uygulamada bir yerin rezerv alanı olabilmesi için ‘üzerinde hiçbir yapı bulunmaması ve yerleşim alanı dışında yer alması’ gerekiyordu. Ancak acil ihtiyaç gerekçesiyle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi bazı illerin merkezlerinde bulunan yapıların bulunduğu alanlar rezerv imar alanı ilan edildi ve hak sahipleri mahkemelere başvurarak kararın iptalini istedi.

KONUT YER DURUMU KALDIRILIYOR

Yeni düzenlemeyle birlikte rezerv yapı alanı tanımında yer alan ‘yeni yerleşim alanı olarak’ ibaresi maddeden çıkarılarak konut alanı kuralı kaldırıldı. Böylece kent merkezlerindeki değeri yüksek yerler de dahil olmak üzere gerekli görülen tüm alanlar rezerv yapı alanı ilan edilebilecek. Rezerv yapı alanı olarak ilan edilen alanlar dönüşüm amacıyla boşaltılarak yerine depreme dayanıklı binalar inşa edilecek.

Yeni düzenlemeyle artık rezerv alanı ilan edilen yerlerde yapıların riskli olup olmadığına bakılmaksızın elektrik, su ve doğalgaz kesilebilecek. Tüm kamu hizmetleri durdurulabilir.

Kamu dışında mülk sahibi olan kişi veya şirketler de rezerv inşaat alanı talep edebilir. Bu durumda talep edilen alanlar incelenecek ve arazinin yüzde 30’u tapu yoluyla veya bu tutarın nakit olarak Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne aktarılması suretiyle rezerv alanı olarak ilan edilebilecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu