Haber

Depremzedelerin kaldığı gemi, binlerce öğrenciye okul olarak hizmet veriyor.

Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden bir yıl geçti. Afet mağdurları bir yandan yaralarını sarmaya çalışırken bir yandan da sosyal hayata uyum sağlamaya çalışıyor. Yaşanan deprem felaketinin ardından 8 Mart’ta İskenderun’a ulaşan gemi, o tarihten bu yana depremzedelere ev, binlerce öğrenciye okul oldu.

GEMİ İNSANİ YARDIM İÇİN HAZIRLANDI

Felaketten etkilenen ve evsiz kalan vatandaşlara konaklama sağlamak amacıyla İskenderun’a gelen “Karadeniz Can Gemisi Süheyla Sultan” gemisi, Karadeniz Holding tarafından 2020 yılında kıyı afet bölgelerinde kullanılmak üzere hazırlandı. İlk görev yeri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda İskenderun’da depremzedeleri ağırlamak olacak.

KONAKLANMANIN YANINDA EĞİTİM DE VERİLDİ

Karadeniz Cankurtaran Gemisi Süheyla Sultan aynı zamanda öğrencilere yönelik okul olarak da hizmet veriyor. Acil durumlarda insani yardım amacıyla kullanılmak üzere tasarlanan ve 200’den fazla odasında 1050 depremzedeyi ağırlayan gemi, anaokulu, restoran, kafeterya, dinlenme ve oyun alanları, halı saha, poliklinik ve çeşitli tesisleriyle “yüzen şehir” misyonu taşıyor. yaşam alanları. Öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından farklı illerden görevlendirilen öğretmenlerle müfredata uygun olarak eğitim görmektedir.

GEMİDE EĞİTİM VEREN 350 ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTE EDİTÖRÜ OLDU

“Yüzen okul”da üniversite sınavına hazırlanan 520 öğrenciden 350’si lisans ve önlisans programlarına yerleştirildi.

Toplam 1500 kişinin yaşayabileceği Süheyla Sultan yüzen yaşam şehri, bir konutta bulunması gereken tüm araç ve gereçleri bünyesinde barındırıyor. 72 adet 12 kişilik oda, 116 adet 4-6 kişilik oda bulunmaktadır.

Kaynak: Haberler.com / Ömür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu