Haber

İzmir Kemeraltı Çarşısı’ndaki yangın kontrol altına alındı

İzmir’de Kemeraltı Çarşısı’nda Kızlarağası Han’ın karşısındaki hediyelik eşya dükkanının ikinci katında nedeni henüz belirlenemeyen yangın çıktı. Alevler yan taraftaki işyerlerine de sıçradı ve 4 dükkanı da sardı. Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Yangın nedeniyle bölgede yoğun duman oluşurken, çok sayıda iş yeri boşaltıldı.

Panjurlar kesilerek müdahale edildi.

Öte yandan yangının çıktığı bazı dükkanların kepenkleri kapalı olduğundan itfaiye ekipleri kepenkleri keserek yangına müdahale etti. Polis ve kolluk kuvvetleri bölgede patlama ihtimaline karşı güvenlik önlemi aldı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri dumandan etkilenen vatandaşlara müdahale etti.

“Yangın değil sigorta gündem”

Yangına ilişkin açıklama yapan Tarihi Kemeraltı Esnafları Derneği Başkanı Semih Girgin, “Öncelikle hepimize geçmiş olsun diliyorum. Kemeraltı’nın en büyük korkusu bu yangınlardır. Yangının gündüz çıkması maalesef bizim için avantaj. Bundan dolayı mutluyuz. Giriş yollarına denk gelmesi çok değerli. Araçların giremediği sokaklar var. Sabah esnafımızın dükkanı açtığı andan itibaren yangın başladı. Daha sonra yan yana olan 3 dükkâna atladı ve tekrar geri döndü. Dükkanların çatılarında ve eşyalarda büyük hasar oluştu. Geçtiğimiz ay itfaiye ekibimize yangınla ilgili eğitim verdik ve bu bölgenin karşısına yangın dolapları kurduk. Biz ilk müdahalenin esnaflar tarafından yapılması gerektiğini söylüyorduk ama o an yaşanan patlama ve gerginlikle durum daha da arttı. İçerisinde plastik süsler de bulunmaktadır. Yangını da artırdılar. Yangın şu anda kontrol altına alındı. Ama gündemde yangından ziyade sigorta var. Kemeraltı sit alanı olduğundan birçok iş yerinin sigortası bulunmamaktadır. Esnafımızın bu konuyla ilgili çok mağduriyeti var” dedi.

Kemeraltı’nda altyapı çalışmalarına başladıklarını belirten Girgin, “Çok büyük bir adım atıldı ve bu da 3 yıl daha sürecek. Kurduğumuz her altyapıda yeni yangın dolapları ile yangından korunma sağlamaya çalışıyoruz. Bu hayatın bir gerçeği. Tedbir almak da esnafımızın sorumluluğundadır. Bu tür tarihi bölgelerde deprem ve yangın göz ardı edilemeyecek durumlardır. Çok daha farklı tedbirlerin alınması gerekiyor. Bunlar Belediyenin ve Valiliğin alacağı tedbirlerle başarılabilir” dedi.

Grupların uzun uğraşları sonucunda yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu